Praktické informace

Informační server města Pelhřimova   

Město Pelhřimov je západní branou Vysočiny, ve které je ve vzácné rovnováze krásná historie i moderní současnost. Pelhřimov nepatří k městům, která siluetu svých historických věží a bran vystavuje pyšně na odiv. Historické jádro města se ukrývá v údolí říčky Bělé, v místech kde podle dávné pověsti se objevil poutník, který dal městu jméno a jehož postava vystupuje z otevřené brány v městském znaku. Historie města sahá do 12 století a byla velice rozmanitá, avšak novodobý vývoj města byl podstatně ovlivněn rozvojem průmyslové výroby ve 20. století.

        

www.pelhrimovsko.cz/

 

Pelhřimov_město rekordů a kuriozit_film

www.muzeumrekorduakuriozit.cz/muzeum-rekordu-a-kuriozit/film-o-pelhrimove-meste-rekordu/

 

Sportovní areál města Pelhřimova _ sportoviště

www.tspe.cz/virt_prohlidka/index.html

 

Krytý bazén a relax _ Nádražní 1536, 393 01 Pelhřimov

Krytý bazén s relaxační zónou a saunou se nachází v těsné blízkosti sportovní haly v Pelhřimově 

otevírací doba: čtvrtek 14:00 - 15:45 a 19:00 - 21:30 / pátek 14:00 - 21:30 / sobota 13:00 - 20:00 / neděle 10:00 - 20:00

www.tspe.cz/bazen.php

Muzeum rekordů a kuriozit a expozice Zlaté české ručičky         

Unikátní expozice Vám řekne, že ještě není všechno ztraceno… Dokáže Vám, že  v Čechách ještě žijí lidé, kteří se umí bavit i odvést skvělou práci. Nekřičí to o sobě, takže je není tolik vidět, ale jsou a je jich hodně…  

 Dolní brána, Palackého 47, 393 01 Pelhřimov

+420 777 601 304, +420 565 321 327, 

otevírací doba: pondělí - neděle 9:00 - 17:00

www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Expozice Zlaté české ručičky _ Nábřeží rekordů a kuriozit 811, 393 01 Pelhřimov

+420 775 966 303, +420 565 321 228

 

Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje

  Pochází z roku 1576. Z ochozu věže, z výšky třiceti metrů, se otevírá pohled na Pelhřimov a okolí. V horní části věže je zpřístupněna komůrka hlásného, který zde sídlil do třicátých let 20. století. Cestou na ochoz procházíte kolem pelhřimovských zvonů, kterých je pět. Největší je Bartoloměj, pak následuje Václav, Florián, Ludmila a nejmenší je Ave Maria. Na ochoz věže vede 135 schodů a můžete je zdolat s plyšovými kozami rekordmankami Rózou a Rézou, které návštěvníci věže vynesli do výšky nad 200.000 m n. m. Proč s kozami na věž? Před mnoha lety hlásný opravdu na věži bydlel i s rodinou a údajně tam choval i kozy. A protože se kozám po schodech moc nechtělo, musel je vždy hlásný vzít a z pastvy domů na věž vynést.

www.pelhrimovsko.cz/cz/188-74-turisticky-servis/vyhlidkova-vez.htm

 

Muzeum strašidel

Repliky nadpřirozených bytostí, které se v okolí Pelhřimova skutečně vyskytují nebo vyskytovaly, jsou umístěny ve středověkém sklepení purkrabského domu čp.17 přímo na Masarykově náměstí. Toto je doloženo nejen ve vyprávěních očitých svědků, ale i zapsáno ve vlastivědných sbornících.

www.pelhrimovsko.cz/strasidla

 

Muzeum Lipských

  Pelhřimov vzdal hold svým slavným rodákům vytvořením Síně Lipských, která byla umístěna do přízemí čp. 10 (tzv. Šrejnarovského domu) na pelhřimovském Masarykově náměstí. Do podvědomí lidí se z rodu Lipských dostali zejména režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír, ale mnoho práce v divadle, filmu či televizi odvedli i další členové této slavné umělecké dynastie.

Otevírací doba mimo turistickou sezónu
pondělí - pátek 09:00 - 12:30 13:00 - 17:00 
sobota 09:00 - 12:30, neděle, státní svátky - zavřeno

www.pelhrimovsko.cz/sinlipskych

 

Muzeum Vysočiny 

  Spravuje mimo jiné rozsáhlou sbírku medailí, plaket, plastik, modelů a kreseb z dílny významného českého sochaře-medailéra Josefa Šejnosta (rodáka z Těšenova pod Křemešníkem). Dosavadní malá expozice tohoto umělce neodpovídala významu a hodnotě jeho díla. Po získání podstatné části pozůstalosti akademického sochaře Josefa Šejnosta a jeho syna akademického sochaře Zdeňka Šejnosta zahájilo Muzeum Vysočiny Pelhřimov budování nové a skutečně reprezentativní expozice těchto umělců. Nachází se ve čtyřech místnostech zámku Říčanských z Říčan.

www.pelhrimovsko.cz/cz/93-74-turisticky-servis/muzeum-vysociny.htm

 

Městská šatlava

V čísle popisném 11, tedy bývalé městské šatlavě, je zpřístupněno nádvoří, cela, mučírna a vězeňská kaple. Ústředním místem „šatlavy“ je mučírna v bývalé baště, zařízená přesnými a věrohodnými kopiemi mučícího nástroje – skřipce a pulpitu (stolku pro písaře). Unikátní je bývalá vězeňská kaple, zařízená prostým oltářem, krucifixem a liturgickými artefakty. Vlastní „loď“ kaple má instalovánu malou expozici liturgických potřeb a textilií. Městská věznice je doložena od 16. století.